מנהל: יעקב וגליין

טלפון: 054-2510121
כתובת :זית שמן 36 שכונת הזית
דוא"ל:  chavatefrat@gmail.com

לדף הפייסבוק לחץ כאן 

החווה לחינוך חקלאי וסביבתי, אפרת היא בית ספר עצמאי שפועל בשיתוף פעולה עם שאר מוסדות החינוך באפרת ורבים בגוש עציון. החווה מחנכת את התלמידים ביסודות של חקלאות סביבתית ועקרונות של קיימות. בחווה תלמידים גם לומדים ערכים התפתחותיים, חברתיים ורוחניים תוך כדי הלמידה הכללית. הלמידה בחווה משלבת שיעורים עיונים ושיעורים מעשיים כאשר המשקל נוטה לפעילות המעשית.

בחווה קיימים מגוון תחומי לימוד ועבודה ותלמידי החווה חווים את כולם. העבודה החקלאית מתחילה בערוגות ירק שלנו. התלמידים בונים ומכשירות את הערוגות לפני הזריעה והשתילה ולאחר מכן מטפלים בצמחים עד לקטיף. בנוסף יש לנו שלוש חממות: אחד לגידול ירקות במצע מנותק, אחד לריבוי צמחים ואחד וניסויים וחקר. תלמידים גם יעבדו בכרם, בפרדס ובנגינות הנוי של חווה.

בנוסף לכל אלה יש לנו בחווה לול עם תרנגולות ושלווים מזנים שונים, תכנית להכנת קוסמטיקה טבעית, בריכה אקולוגית, גינות של צמחי מרפא, כרם ויקב, בית בד בסגנון עתיק ועוד.

לימודי החווה מחולקים לתכניות מגוונות:

  • כיתות ב': לאחר פיילוט מוצלח בשנת הלימודים תש"ף הרחבנו את התכנית של כיתות ב' לכלול שבע כיתות משלשה בתי ספר. לימודי הכיתות הנ"ל הם השלב הראשון בתוכנית דו-שנתית שתימשך בכיתה ד'. תלמידים אלו מתמקדים בתהליכיות בטבע ובחקלאות. הם לומדים את החשיבות של כל שלב והערך להשלים את כלל התהליך על לתוצאה סופית.
  • כיתות ד': כל כיתות ד' באפרת ובמרכז גוש עציון מגיעות פעם בשבוע לחווה. הם לומדים חקלאות וקיימות בסיסיות עם דגשים צרכי הצמח, פתרונות סביבתיים ומסורת עם ישראל בחקלאות.
  • כיתות ג': במסגרת לימודי מדעים 6 כיתות ג' מגיעות מידי שבוע כדי להעשיר את לימודיהם בחווה. המורות למדעים מנצלות לטובה את הסביבה של חווה כדי להמחיש את הנלמד בחוברות בכיתה.
  • תכנית חקר: החווה מציעה לבתי הספר לבצע עבודות חקר כחלק מתכנית הלימודים של מדעים בכיתות ו' וח'. התלמידים עוברים את התהליך של בניית עבודה, הקמת ניסוי ומעקב אחרי התוצאות עם מורה מצוות החווה.
  • כיתות חינוך מיוחד: החווה מציעה לכל בתי הספר לשלוח כיתות חינוך מיוחד בכל הגילאים ללמידה עשירה וחווייתית בחווה החקלאית. תכנית הלימודים של כל כיתה נבנית בשיתוף פעול בין המורה של החווה לבין המורה המלווה את הכיתה מטעם בית הספר ומותאמת לצרכים הייחודיים של כל כיתה.
  • מחויבות אישית: כחלק מלימודי הבגרות של תלמידי תיכון קיים חובה להקדיש זמן בעבודה התנדבותית. קבוצות ממספר תיכונים באפרת וגוש עציון מגיעות מדי שבוע ועוזרים מאוד בפיתוח ואחזקת החווה.

מעבר לכלל התכניות והפעילויות הנ"ל החווה תמיד מחפשת תחומים נוספים לשלב בפעילת החווה. אנו בשלבים שונים של הקמת התחומים הבאים: מכוורת דבורים, טוויה ואריגה של צמר, בניה מבוץ, יקב יין, מטע זיתים ובית בת ועוד ועוד.