השופטים והשוטרים של חודש אלול...

20/08/2020
הגדל

קצת קשה להאמין אבל הנה הוא פה!

ר"ח אלול כבר כאן ובתוך כל הבלאגן שעצר לנו קצת את החיים אנחנו מקבלים תזכורת משמעותית לכך שהזמן ב"ה לא עוצר, ושום וירוס לא יוכל לעצור את השנה החדשה מלבוא ובע"ה להביא עימה את ברכותיה.

חודש אלול מפנה את כולנו להכנה רוחנית לקראת השנה החדשה, ויכול להיות שהשנה עבודת התשובה תהיה קצת שונה משנים אחרות, אולי פתאום דברים בחיים מקבלים פרופורציה, פתאום אנשים, מצבים ודברים שעוברים עלינו, ניתן להתבונן עליהם מזווית אחרת, ונדמה לנו כאילו העולם קצת משתנה, ובעצם כנראה אנחנו אלו שמשתנים קצת?

פרשת השבוע שלנו פרשת שופטים פותחת לא רק בציווי להקים מערכת משפט ומערכת שיטור לכל עיר ולכל שבט, אלא טורחת למקם לנו את המערכות הללו, שלא יהיה ספק במיקומם.

"שופטים ושוטרים תתן לך בכל שעריך..."

המיקום כאן חשוב. כל אחד יכול להבין שיש צורך להקים מערכת משפט ומערכת שיטור, אבל אולי לא כל כך מהר מגיעים למיקום שבו המערכות צריכות להיות וממילא למהות התפקיד של מערכות אלו.

ישנה אמירה חריפה ומופלאה בגמרא בברכות דף ז' שיכולה להאיר את הדברים:

"אמר רבי יוחנן משום רבי יוסי: טובה מרדות אחת בלבו של אדם יותר מכמה מלקיות ...

ריש לקיש אמר מרדות אחת טובה יותר ממאה מלקיות ..."

רבי יוחנן קובע, שאמנם חשוב מאד שמי שעובר על עבירות ציבוריות, פרטיות, כאלו שמביאות נזק לחברה ולאדם עצמו, חייב שתהיה מערכת ענישה שמגיבה לפעולותיו, וזה מתמצה בעונש המלקויות. אך, אומר לנו רבי יוחנן מרדות אחת בליבו של אדם, כלומר החלטה אחת שהאדם מקבל על עצמו לתקן את דרכיו שווה יותר מכמה מלקויות שכאלו.

ריש לקיש, שבעברו היה שייך לצד הלא נכון של החוק וזכה לחזור בתשובה ולתקן את מעשיו, אומר מתוך ניסיונו שהקבלה שהאדם מקבל על עצמו לשוב בתשובה ולתקן את מעשיו, עוצמתה שווה אפילו למאה מלקויות שהאדם יכול לקבל אחרי שנגזר דינו בבית הדין.

אמירה נפלאה זו שופכת אור על המיקום בו התורה מצווה אותנו לשים את השופטים והשוטרים.

כששמים את מערכת המשפט והשיטור בשערי העיר, כל הנכנס בשעריה מבין שבמקום הזה יש סדר, יש דין ויש דיין, ההחלטה להתנהג כפי שמצופה מאדם הגון תהיה הרבה יותר קלה ונכונה, ולא תבוא בעקבות כך שהוא לא היה מודע לקיומן של המערכות הללו עד שהוא זכה לקבל מהם את עונשו... לאדם שנפגש בזמן הנכון עם המערכות שמכוונות את סדרי החיים יש יכולת לקבל בעצמו את ההחלטה שהוא צריך להתנהג נכון, והוא לא זקוק למערכת חיצונית שתכפה זאת עליו.

הדברים כמובן נוגעים גם לנו בפתיחתו של חודש הרחמים והסליחות. בחודש אלול אנו בעצם מתחילים לתקוע בשופר ולומר סליחות בשער השנה החדשה ולא לאחר שעברנו אותו, את השופטים והשוטרים שאנו ממנים כל אחד לעצמו אנחנו ממקמים נכון, בשער.

שנה זו שהיתה שנה מטלטלת עבור כולנו, קוראת לנו לחשב מסלול מחדש, לחשוב מחדש על הדברים אותם אנחנו צריכים לחזק בחיינו ועל אותם שעדיף לזנוח. העולם כולו עצר לרגע ואנחנו צריכים לנצל את ההזדמנות ולחשוב כיצד, כשהעולם יתחיל לאט לאט לנוע מחדש, נוכל להניעו אותו בצורה טובה יותר.

שבת שלום

הרב יאיר

עבור לתוכן העמוד